Ortofon Concorde Music Red

1 790,00 SEK
/ st
10571
  • Produktbeskrivning

Detaljer

Ortofons nya Concorde-serie för musiklyssning!

Utvecklad av musikälskare, för musikälskare, blandar Concorde Music-pickuperna förstklassig prestanda med en ikonisk design. Concorde Music Red är instegsmodellen i serien, med en elliptiskt slipad, limmad nål. 

Ortofons Concorde-design är idag en världsikon och en av de mest berömda pickuper inom ljud- och DJ-världen. Ursprungligen utvecklad som en lösning på utmaningen med enkel montering på en tonarm utan skruvar eller ledningar, tjänade Concordes unika design det danska industriella designpriset och blev en ikon inom ljudindustrin.

Fjädring: Ortofons exklusiva gummiblandning används för nålfjädringarna, alla noggrant producerade internt i den egna gummiproduktionen och utvecklade av Ortofons forsknings- och ingenjörsteam för strålande prestanda.

Spolsystem: Silverpläterad syrefri koppar väljs för quad-coil-systemet tillsammans med fyra delade polstift som ger en utnivå på 6 mV av dynamiskt, naturtroget ljud med en exceptionell klarhet och trohet.

Uppgraderingsbarhet: Alla Concorde Music-nålar är kompatibla med alla Concorde Music-pickuper. Du kan alltså alltid köpa en ersättningsnål eller passa på att uppgradera till en bättre!

Specifikationer:
Nålprofil: Elliptisk, limmad (Elliptical bonded)
Nålrör: Aluminium
Nålradie: r/R 8/18 μm
Kanalbalans vid 1kHz: 1.5 dB
Kanalseparation: vid 1 kHz: 22 dB
Utnivå: 6 mV
Spårningsförmåga vid 315 Hz: 80 μm
Dynamisk komplians: 15 μm/mN
Rekommenderat nåltryck: 1.8 g
Rekommenderad last impedans: 47 ohm
Rekommenderad last kapacitans: 150-300 pF
Intern induktans: 815 mH
Intern impedans: 1.27 kohm
Vikt: 18g 

Glöm inte

Relaterade produkter