- Produktbeskrivning
Detaljer
Rega Apheta 3 MC är en moving coil (MC)-pickup för vinyluppspelning med fokus på noggrann avläsning av skivspåret. Den säljs här som komplett pickup, utan krav på inbyte av en äldre modell.
Konstruktion och funktion
Apheta 3 MC använder en naken Fine Line-diamant och ett nålrör av aluminium. Generatorn använder neodymmagnet och en noggrant handlindad spole. Den lätta rörliga delen är central för att pickupen ska kunna följa de små variationerna i skivspåret.
Egenskaper
- Typ: moving coil (MC)
- Nålprofil: naken Fine Line-diamant
- Nålrör: aluminium
- Regas trepunktsfäste
- Komplett pickup
Användning och anslutning
Använd ett RIAA-steg avsett för lågutsignals-MC och anpassa belastningen enligt pickupens anvisningar. Trepunktsfästet förenklar injusteringen i kompatibla Rega-tonarmar. På andra armar behöver monteringsmått, geometri och höjd kontrolleras. Ställ alltid in nåltrycket enligt manualen.