- Produktbeskrivning
- Specifikationer
Detaljer
Guru Elements 8 – mellanmodellen bland stativhögtalarna
Guru Elements 8 tar plats mellan den lilla Elements 5 och den större Elements 15. Det är en sluten stativhögtalare för dig som uppskattar ett kompakt format men vill ha mer skala, större dynamiskt utrymme och djupare bas än den mindre modellen. Guru beskriver den som en sammanhållen högtalare som spelar ledigt utan att kabinettet behöver dominera rummet.
Den slutna lådan ger flera möjligheter att hitta en bra placering i ett vanligt hem, på stativ eller en stabil möbel. Prova gärna Elements 8 sida vid sida med de två andra stativmodellerna hos oss för att hitta rätt storlek för ditt rum.
Lyssna och förboka hos Hifi Kit
Vi har prototyper av alla tre stativmodellerna – Elements 5, 8 och 15 – för provlyssning i vår butik på S:t Eriksgatan 124 i Stockholm. De visas i ett urval av de valbara färgerna. Guru Elements 8 går att förboka hos oss; kontakta butiken för att välja utförande och få aktuell information om leverans.
Färger och lansering
Planerade utföranden: Ash, Graphite, Moss, Satsuma och Wine. Lansering planeras till första kvartalet 2027. Priset avser ett par.
Mer information
| Typ | Sluten låda |
|---|---|
| Diskant | 1 x 19 mm |
| Mellanregister | Nej |
| Baselement | 1 x 133 mm |
| Frekvensomfång | 50 Hz - 20 kHz |
| Impedans | Nej |
| Känslighet | Nej |
| Effekttålighet | Nej |
| Delningsfrekvens | Nej |
| Mått | 206 x 288 x 206 mm (B x H x D) |
| Vikt | Ej angiven |